شهرستان صحنه در یک نگاه

 
111
شهرستان صحنه در شرق استان کرمانشاه یکی از مناطق خوش آب و هوای استان است که به سبب وجود سراب پر آب و زیبای صحنه یکی ازپر جاذبه‌ترین مناطق  برای گردشگران بویژه در ایام نوروز است. 
این شهرستان سرسبز درمسیر جاده همدان - کرمانشاه واقع شده و دارای دو بخش به نامهای مرکزی و دینور است. جمعیت صحنه  76000 نفر و وسعت آن 1350 کیلومتر مربع می باشد. 
 صحنه دارای آب و هوای معتدل کوهستانی و ییلاقی است و از مهمترین کوه‌های آن می‌توان به کوه‌های قله هجر،چرشکان، کلاغان، امروله، تکلو، نخود چال سوویل و چهارچالاب اشاره کرد.
دشتهای سرسبز صحنه و دینور، رودخانه‌های پرآب دینور، گاماسیاب و کنگر شاه و سراب های روح افزای بید سرخ، سوری جان و سراب صحنه، این شهرستان را در زمره زیباترین و خوش آب و هواترین نقاط استان قرار داده است.
طبیعت بکر و با صفای سراب صحنه همواره پذیرای گردشگران بیشماری است که خستگی سفر را در جوار خنکی و سرسبزی توصیف ناپذیر آن از تن به در می‌کنند.
این سراب درچهارکیلومتری شمال شهر صحنه قرار دارد و تامین‌کننده آب آشامیدنی صحنه است.
شهرستان صحنه از نظرفرهنگی هم جاذبه‌های بسیار دارد، مردم این منطقه از اقوام کرد و لک هستند که بهزبان کردی و لکی سخن می‌گویند.
موسیقی همچون چشمه‌های زلال شهر در روح و روان مردم صحنه جاریست و در این میان تنبور ساز قدیمی و باستانی سهم بیشتری دارد.

اطلاعات کلی در خصوص مناطق و مراکز تحت پوشش

تعداد مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش  :  شش مرکز روستایی، چهار پایگاه شهری
تعداد خانه بهداشتهای تحت پوشش  : 47 خانه بهداشت
تعداد روستاهای تحت پوشش  : 188 روستا
پرجمعیت ترین روستای تحت پوشش: روستای الهیه (روستای تحت پوشش مرکز بهداشتی درمانی شماره یک) که با جمعیت 1409 نفر پرجمعیت ترین روستای تحت پوشش شهرستان صحنه می باشد.
دورترین روستای تحت پوشش:  روستای (کری زاغه)، این روستا به عنوان روستای اقماری روستای سیاه خانی می باشد و هر دو روستا نیز از نظر بهداشت و درمان تحت پوشش مرکز بهداشتی و درمانی و روستایی کندوله می باشند. لازم بذکر است که این روستا در مجاورت کوههای پرو و طاق بستان قرار دارد.
 
                                                                                                                                             
 
                                                                                  


 


تاریخ بروزرسانی : ۲۵ آبان ۱۴۰۱ ۲۲:۴۳